Kaip lengvai ir saugiai tvarkyti slaptažodžius

Šiame straipsnyje paaiškinsime, kaip lengvai ir saugiai tvarkyti slaptažodžius kaip profesionalui naudojant geriausias slaptažodžių valdymo priemones.

Kas yra slaptažodžių tvarkyklė?

Slaptažodžių tvarkyklė – tai technologinė priemonė, padedanti interneto naudotojams kurti, išsaugoti, tvarkyti ir naudoti slaptažodžius įvairiose interneto paslaugose.

Daugelyje internetinių paslaugų, norint susikurti paskyrą ir gauti prieigą prie tam tikros paslaugos, reikia turėti vartotojo vardą ir slaptažodį. Laikui bėgant vartotojai nuolat susiduria su pasirinkimu: kurti unikalius slaptažodžius kiekvienai svetainei, kuriuos sunku įsiminti, arba pakartotinai naudoti vieną slaptažodį, kurį sunku apsaugoti.

Slaptažodžių tvarkyklė – tai būdas pagerinti slaptažodžių naudojimo patogumą ir saugumą, suteikiant naudotojams galimybę sukurti unikalius, sudėtingus slaptažodžius kiekvienai internetinei paskyrai ir jų nepamiršti. Visa informacija saugiai saugoma slaptažodžių saugykloje ir pasiekiama per slaptažodžių tvarkyklę.

Kaip veikia slaptažodžių tvarkyklė?

Pirmą kartą naudotojui apsilankius svetainėje, kurioje reikia nurodyti vartotojo vardą ir slaptažodį, naudojant slaptažodžių tvarkyklę, gali kilti įvairių padarinių.

Jei naudotojas anksčiau nesukūrė svetainės naudotojo vardo ir slaptažodžio, slaptažodžių tvarkyklė gali padėti sukurti atsitiktinį ir saugų slaptažodį. Kai naudotojo žymekis paspaustas ant slaptažodžio įvesties laukelio, slaptažodžių tvarkyklė paprašo naudotojo sukurti naują stiprų slaptažodį. Įvedus naudotojo vardą ir naują slaptažodį, slaptažodžių tvarkyklė paprastai paragina naudotoją išsaugoti informaciją. Vartotojo vardas ir slaptažodis saugiai saugomi slaptažodžių tvarkyklėje. Kitą kartą naudotojui apsilankius toje pačioje svetainėje, slaptažodžių tvarkyklė atveria raginimo langą, paprastai virš tos vietos, kur reikia įvesti naudotojo duomenis, ir klausia, ar naudotojas nori įvesti anksčiau išsaugotą informaciją.

Kita vertus, kai naudotojas jau turi vartotojo vardą ir slaptažodį, bet pirmą kartą apsilanko svetainėje, kurioje įdiegta slaptažodžių tvarkyklė, ji ragina naudotoją išsaugoti paskyros informaciją būsimiems apsilankymams.

Kaip slaptažodžių tvarkyklė nustato, ar reikia slaptažodžio?

Interneto svetainėse paprastai naudojama standartinė hiperteksto žymėjimo kalbos forma, kurioje pateikiami vartotojo vardo ir slaptažodžio laukai. Slaptažodžių tvarkyklių technologijos nustato, kad yra vartotojo vardo ir slaptažodžio laukai. Slaptažodžių tvarkyklė taip pat identifikuoja aplankytą žiniatinklio adresą, suderina jį su žinomų įgaliojimų sąrašu ir nustato, ar galima įvesti slaptažodžio įgaliojimą, ar reikia naujo slaptažodžio.

Naršyklių kūrėjai ir trečiųjų šalių slaptažodžių tvarkyklės turi skirtingus vartotojo vardo ir slaptažodžio laukų aptikimo mechanizmus. „Google” paskelbė geriausios praktikos pavyzdžių rinkinį, kad padėtų kūrėjams kurti patikimai aptinkamas vartotojo vardo ir slaptažodžio formas. Trečiųjų šalių slaptažodžių tvarkyklių įrankiai taip pat paskelbė informacijos, padedančios kūrėjams kurti suderinamas formas.

Kaip slaptažodžių tvarkyklė užtikrina prieigą prie slaptažodžių?

Pačios slaptažodžių tvarkyklės taip pat turi būti apsaugotos, paprastai pagrindiniu slaptažodžiu, kuris naudojamas norint pasiekti slaptažodžių tvarkyklę. Be to, geriausi slaptažodžių tvarkyklės naudoja daugiafaktorinį autentifikavimą (MFA) arba dviejų veiksnių autentifikavimą (2FA), pvz., antrą slaptažodį arba biometrines priemones, pvz., veido atpažinimą. Visa slaptažodžių tvarkyklėje esanti vartotojo vardo ir slaptažodžio informacija paprastai yra apsaugota naudojant Advanced Encryption Standard 256.

Kodėl naudinga naudoti slaptažodžių tvarkyklę?

Daugelis žmonių viskam naudoja tą patį, lengvai įsimenamą slaptažodį, ir dažnai daugelį metų. Nors tokį slaptažodį lengva įsiminti, jis visiškai nesaugus.

Tai ne šiaip siaubo istorija, kurią pasakojame , kad jus išgąsdintume. Tai kasdien nutinka šimtams žmonių visame pasaulyje.

Kibernetinio saugumo ekspertai ir kiti specialistai rekomenduoja kiekvienam prisijungimui naudoti stiprų ir unikalų slaptažodį.

Tai reiškia, kad turėtumėte naudoti skirtingus slaptažodžius visiškai visose paskyrose kur esate užsiregistravę.

Slaptažodžiai yra viena iš svarbiausia apsaugos nuo įsilaužėlių priemonė, todėl nereikėtų daryti jokių kompromisų dėl unikalių ir stiprių slaptažodžių naudojimo kiekvienai paskyrai.

Tikriausiai jums kyla klausimas, kaip galite įsiminti tiek daug slaptažodžių. Tam yra skirtos slaptažodžių tvarkyklės programos.

Slaptažodžių tvarkyklė saugo visus jūsų slaptažodžius ir leidžia juos tvarkyti naudojant vieną pagrindinį slaptažodį. Slaptažodžių tvarkyklės padeda kurti sudėtingus slaptažodžius, kai kuriate naujas paskyras, ir saugote juos debesyje. Taipogi dauguma tvarkyklių įspėja kurie slaptažodžiai nėra pakankamai sudėtingi.

Slaptažodžių tvarkyklės programėlę galite naudoti visuose įrenginiuose, o naršyklėje saugomus slaptažodžius galima lengvai importuoti.

Pagrindiniai slaptažodžių tvarkyklių naudojimo privalumai:

  • Patogumas. Dėl visų interneto vartotojams reikalingų vartotojo vardo ir slaptažodžio kombinacijų slaptažodžių tvarkyklė gerokai palengvina ir pagreitina slaptažodžių kūrimą, tvarkymą ir naudojimą.
  • Automatinis pildymas. Pagrindinė slaptažodžių tvarkyklės funkcija – galimybė automatiškai užpildyti naudotojo duomenis, kai aptinkama prisijungimo forma, kuriai sistema turi naudotojo vardą ir slaptažodį.
  • Pakartotinio slaptažodžių naudojimo sumažinimas iki minimumo. Slaptažodžių tvarkyklė su integruota galimybe padėti naudotojams sukurti naujus unikalius slaptažodžius kiekvienai svetainei, kuria jie naudojasi, todėl slaptažodžių tvarkyklė gali padėti sumažinti arba panaikinti pakartotinį slaptažodžių naudojimą.
  • Stipresni slaptažodžiai. Slaptažodžių tvarkyklė gali sukurti sudėtingus ir stiprius slaptažodžius, kurie yra unikalūs ir kuriuos užpuolikui sunkiau nulaužti.
  • Didesnis saugumas. Slaptažodžių tvarkyklės šifruoja naudotojų slaptažodžius ir suteikia saugią prieigą. Jie taip pat gali įspėti naudotojus, kai duomenys buvo pažeisti ar bandyta apgauti.
  • Slaptažodžių mobilumas. Daugelis slaptažodžių tvarkyklių leidžia sinchronizuoti vartotojo vardus ir slaptažodžius keliuose įrenginiuose – nuo darbalaukio iki mobiliojo telefono.
  • Geriausios praktikos laikymasis. Nacionalinio standartų ir technologijų instituto duomenimis, slaptažodžių tvarkyklės naudojimas laikomas geriausia autentifikavimo ir gyvavimo ciklo valdymo praktika.
  • Gali jus įspėti apie sukčiavimo svetainę. Netikri el. laiškai yra suklastoti arba padirbti taip, kad atrodytų, jog juos siunčia teisėtas siuntėjas, pavyzdžiui, draugas, šeimos narys, bendradarbis ar organizacija, su kuria bendradarbiaujate. Elektroniniame laiške esančios nuorodos nukreipia į panašiai suklastotas kenkėjiškas svetaines, skirtas prisijungimo duomenims surinkti. Jei naudojate naršyklės slaptažodžių tvarkyklę, ji automatiškai neužpildo vartotojo vardo ir slaptažodžio laukų, nes neatpažįsta svetainės kaip susietos su slaptažodžiu.
  • Lengvas slaptažodžių keitimas. Jei buvo įsilaužta į svetainę, kurioje turite paskyrą, galite naudodami integruotą slaptažodžių generatorių, kad sukurtumėte naują slaptažodį. Kai kurios slaptažodžių tvarkyklės netgi gali iš naujo nustatyti jūsų slaptažodžius vienu mygtuko paspaudimu. Taip pat galite pasirinkti periodiškai keisti visus slaptažodžius, kad užtikrintumėte optimalų saugumą.

Ar slaptažodžių tvarkyklės yra saugios?

Į slaptažodžių tvarkykles buvo įsilaužta, tačiau apskritai jų patirtis saugant naudotojų duomenis yra labai gera. Slaptažodžių tvarkyklė „LastPass” patyrė keletą duomenų saugumo pažeidimų, kaip ir keletas kitų slaptažodžių tvarkyklių. Yra daug patikimų slaptažodžių tvarkyklių, kurios naudoja šifravimą ir yra saugios naudoti.

Slaptažodžių tvarkyklės

Pateikiame geriausių rinkoje esančių slaptažodžių tvarkymo programų sąrašą. Dauguma šių tvarkyklių turi nemokamus planus, todėl jums nebūtina paskirti pinigų, kad galėtumėte jomis naudotis.

NordPass
ProtonPass
Dashlane
Google slaptažodžių tvarkytuvė
LastPass
1Password

Visos šios tvarkyklės palaikomos dviejų veiksnių autentifikavimo funkcija (2FA). Tai suteikia papildomą saugumo lygį, nes įsilaužėliui reikia ir slaptažodžio, ir prieigos prie jūsų el. pašto, SMS žinutės ar autentifikavimo programėlės. Taip pat galima naudoti biometrinį autentifikavimą, pavyzdžiui, veido ir pirštų atspaudų atpažinimą.

Tvarkykles galima naudoti „Windows”, „Mac”, „Linux”, „Chrome OS”, „iPhone” ir „Android”. Tai reiškia, kad tvarkykles galite naudoti visuose įrenginiuose ir lengvai sinchronizuoti visus slaptažodžius.

Saugūs slaptažodžiai ir saugus jų tvarkymas tai tik dalis saugumo, tam kad jūsų duomenys būtų kiek įmanoma saugesni pasirūpinkite savo įrenginių saugumu.

Dabartinis jums gerai pažystamas autentifikavimo būdas slaptažodžiais taps „atgyvena”, kadangi iš principo nėra saugus. Prieigos raktai yra tarsi nauja ir tobulesnė slaptažodžių rūšis, tačiau kol ši technologija labiau integruosis reikės nemažai laiko. Rekomenduojame naudoti prieigos raktus ten, kur juos jau įmanoma naudoti. Dauguma slaptažodžių tvarkyklių jau palaiko prieigos raktus.