View Categories

Įskiepiai

4 min read

WordPress įskiepiai (angl. plugins) – tai priedai, leidžiantys išplėsti svetainės galimybes ir funkcijas. WordPress sistemai yra sukurta tūkstančiai įskiepių, visokiems atvejams. Įskiepius galima parsisiųsti, nuėjus į Įskiepiai > įdiegti įskiepį suvedus paieškoje pavadinimą ir paspaudus įdiegti. Kai įskiepis baigiamas įdiegti sistema leidžia jį įjungti.

Kone visus išleistus įskiepius galite rasti pasinaudodami paieškos forma šiame lange, bei galite įkelti .zip archyvą (tik nepamirškite įkėlus ir aktyvuoti).

Keli patarimai dėl įskiepių priežiūros:
– Jei įskiepis, seniai buvo atnaujintas kūrėjų, geriau pasiieškoti labiau palaikomų alternatyvų – kadangi niekas nebeprižiūri įskiepio kodo, tikėtina, kad saugumo problemų niekas ir neatras bei netaisys;
– Nenaudojamus įskiepius ištrinkite (pilnai, tik išjungti neužtenka) – visas papildomas kodas ne tik padidina saugumo problemų tikimybę, bet ir apkrauna svetainės krovimo laiką, tad nereikalingas, bet nuolatos fone besikraunantis įskiepis tik apkrauna serverio resursus, lėtina jūsų svetainę.

Įskiepių vertimui į lietuvių ar kitą kalbą galite naudoti Loco Translate įskiepį.

Žemiau – sąrašas funkcionalumų, kurių reiktų sėkmingoms svetainėms, bei kokie įskiepiai tas funkcijas gali atlikti:

Kontaktų formos

Vienas dažniausių svetainių savininkų tikslų – tai kad lankytojai galėtų susisiekti su verslu kiek įmanoma patogiau. Žinoma, svetainėje galima nurodyti el. pašto adresą ar telefono numerį, tačiau kartais vartotojams patogiau žinutę išsiųsti čia ir dabar. Vienas paprasčiausių būdų tai padaryti – tai turėti puslapį su kontaktų forma – keliais laukeliais su esmine komunikacijos informacija, kaip kliento duomenys, tikslas ir t.t.

Vienas tokių įskiepių yra WPForms. Įskiepis sugeneruoja kodo eilutę, kurią po to galėsite įdėti tiek į įrašus, tiek į puslapius, o lankytojų žinutės ateis tiesiai į nustatymuose nurodytą pašto dėžutę.

Nors pradiniai laukai tėra keli, o informacija – bazinė, kontaktų formos gali pakeisti net ir labai sudėtingas registracijos formas, nes realaus limito kiek laukų reikalausite užpildyti nėra, o jų tipų taip pat ne vienas (įvairūs pasirinkimo meniu, varnelės ir t.t.).

Naujienlaiškių siuntimo sistemų integracijos

Kita naudinga svetainių funkcija, tai naujienlaiškių prenumerata. Jeigu ketinate versle auginti prenumeratorių kiekį ir užsiimti el. pašto marketingu – geriausiai nuo pat pradžios pradėti rinkti el. paštus.

Kokio įskiepio prireiks priklauso nuo kokią naujienlaiškių siuntimo sistemą naudosite – ar tai lietuviškas MailerliteMailChimp ar kitas paslaugų teikėjas – jie kartu turi parengę ir įskiepius, kurie padės atvaizduoti el. pašto prenumeratos formas svetainėje*.

Paieškos variklių optimizavimo (SEO) įskiepiai

SEO įskiepiai prie visų puslapių ir įrašų prideda papildomą informaciją, kurios prireiks norint Google ir kitiems paieškos varikliams “paaiškinti”, kas yra Jūsų svetainėje. Be šių įskiepių informacija, kurią gaus paieškos varikliai bus labai bazinė, tad jei norite susilaukti lankytojų iš paieškos, reikės įsidiegti ir užpildyti informacija šiuos įskiepius.

Rekomenduojami įskiepiai: Yoast SEO arba All in One SEO.

Nuotraukų suspaudimas

Vienas labiausiai svetainių krovimąsi lėtinančių dalykų – tai (per) didelės nuotraukos. Galbūt tiesiog neatkreipėte, kokio dydžio nuotrauką įkėlėte, arba nelabai žinote koks skirtumas – tuomet įskiepiai kaip WP SmushIt ar ShortPixel kaskart įkeliant naują nuotrauką padarys visą darbą už Jus.

Socialinės medijos integracijos

Pradinė WP versija nepalaiko Facebook, Twitter ar kitų socialinių tinklų dalinimosi, “patinka” mygtukų ir panašių funkcionalumų. Dalis įskiepių skirti tik vienam socialiniam tinklui, kiti sukuria dalinimosi blokelius su keliais (ar visais) socialinių tinklų mygtukais (kad ir toks, šiame puslapyje, kybantis kairėje naršyklės ekrano pusėje).

Kodo įterpimas

Kartais gali prireikti, pavyzdžiui, įdėti Google Analytics (populiariausio lankomumo stebėjimo įrankio) kodą*, bet lįsti tiesiai į temos failus nesinori. Tuomet įskiepis kaip WPCode leis kodą įklijuoti per svetainės administravimo meniu.

* Kartais tokius kodus gali įterpti ir kiti įskiepiai. Pavyzdžiui Google Analytics atveju, SEO įskiepiai turi laukus, kuriuose galite nurodyti Google Analytics kodo numerį, o likęs kodas bus įterptas SEO įskiepio. Taip pat yra įskiepių, kurie atliktų būtent tik tą funkciją, tačiau kaip minėjome ankščiau – geriau turėtų kuo mažiau įskiepių, nes taip užtikrinamas didesnis spartumas.

Svetainės veikimo optimizavimas ir sparta

Šis funkcionalumas yra techniškiausias, tačiau noriu paminėti, kad net ir tai galima gana nesudėtingai atlikti. Kuomet svetainė išauga, naudojamų įskiepių ir kodo kiekis tampa didelis, svetainės krovimo laikas pradeda ilgėti. Vienas šią problemą galinčių spręsti įskiepių WP Rocket, arba nemokamas įskiepis LiteSpeed Cache (jeigu serveryje naudojama LiteSpeed technologija). Abu gali žymiai paspartinti svetainės krovimosi laiką.

Tad jei Jūsų svetainės krovimosi laikas prastas (galite pasitikrinti čia), tuomet reiktų pasvarstyti apie tokio įskiepio diegimą ir pritaikymą.

Trumpai aptarėme kelis įskiepius, tačiau jų yra gerokai daugiau ir jie atlieka įvairių įvairiausias funkcijas – tad ko prireiks galite žinoti tik Jūs, svetainės valdytojai.